Міжнародна співпраця


КОНКУРСНА РОБОТА

Виставка: «Сучасні заклади освіти - 2015»

Номінація: «Інновації у розвитку міжнародної співпраці та презентація національної освіти у світовому та європейському освітньо - науковому просторі»

Тема: «Стратегія ЗДЦ ПТО в області міжнародного співробітництва»





Автор роботи: Твереза Тетяна Миколаївна





Зміст

Вступ


1.Перший візит

2.Зустріч на литовській землі

3.Майстер-клас з приготування цепелін

4.Приготування литовського торта «Мурашника»

5.Українські писанки

6.Зустріч з мером міста Шяуляй

7.Зустріч з Послом України 

8.Екскурсія на кондитерську фабрику

9.Встановлення рекорду Литви

10.Наш рекорд

11.Майстер – клас з приготування цепелін у ЗДЦПТО

12.Литовські ЗМІ повідомляють


13.Висвітлення результатів співпраці в українських ЗМІ 

14.Відгуки членів делегації про поїздку

Висновки









Вступ



У сучасних соціально-економічних умовах держава потребує цілісної системи неперервної професійної освіти, що відповідає національним інтересам і світовим тенденціям розвитку економіки, забезпечує підготовку кваліфікованих робітничих кадрів і молодших спеціалістів, спроможних навчатися впродовж життя, підвищувати рівень своєї кваліфікації, здобувати при необхідності іншу професію.

В умовах ринкової економіки, інформаційно-технологічного розвитку значно розширюються функції професійно технічної освіти, відбувається її трансформація в професійну освіту, що відповідає світовим тенденціям неперервної професійної освіти – освіти впродовж життя. Стратегія розвитку цієї галузі визначається пріоритетними напрямами соціально-економічного поступу України, утвердженням національної системи освіти як головного чинника економічного й духовного розвитку українського народу; необхідністю адаптації до демократичних і ринкових перетворень у суспільстві, що зумовлено входженням в європейський і світовий освітній та інформаційний простір.

У зв’язку з цим набувають особливого значення такі напрями розвитку цієї освітянської галузі: інтелектуалізація професійної освіти, врахування науково-технічних досягнень, упровадження новітніх технологій; формування ринку освітніх послуг; модернізація інформаційного, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення її функціонування; особистісно орієнтований підхід у професійному навчанні й вихованні; розвиток соціального партнерства; міжнародне співробітництво.
Міжнародне співробітництво є невід'ємною частиною діяльності Західно – Дніпровського центру професійно – технічної освіти та направлено на інтеграцію центру в європейський
і світовий загальноосвітній простір.
Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти системно підходить до питання інтеграції в європейське та світове освітнє суспільство, що виражається в поступовому розвитку співробітництва з закордонними навчальними закладами.
Державний професійно-технічний навчальний заклад «Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти», в особі директора, Цигана Віктора Васильовича, з одного боку та Оптового и роздрібного секторіального практичного навчального центра г. Шяуляй (Литовська Республіка), в особі керівника, Саулюс Даргужас, з урахуванням положень Угоди між Урядом України та Урядом Литовської Республіки «Про співробітництво в галузі освіти, науки та культури» від 4 серпня 1993 року, а також Угоди «Про співробітництво в галузі освіти і науки» між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Литовської Республіки від 19 березня 2002 року, уклали договір про співробітництво у сфері професійної освіти.


Для реалізації основної мети ми проводимо роботу по напрямках:
- обмін інформацією щодо проведення наукових програм, проектів, досліджень;
- обмін інформацією про системи професійної освіти, плани їхнього розвитку і напрями реформування, законодавчі акти держав Сторін в цих галузях;
- міждержавних візитів учнів, студентів, викладачів та фахівців до навчальних закладів;
- ознайомлення з методикою навчання учнів;
- ознайомлення з технічною базою навчання та виробництва;
- проведення та участь у семінарах та майстер-класах на базах навчальних закладів.
Все це дає можливість розширювати межі міжнародного співробітництва, підвищувати ефективність співпраці і зміцнювати вже існуючі відносини.

1. Перший візит 

(на фото другий справа директор Шяуляйського центру Саулюс Даргужас, у центрі завідуюча відділом торгівлі та бізнесу Рената Вершинскене)


 
В рамках міжнародного проекту про співпрацю (партнерство) навчальних закладів, угоди від 07 липня 2013 року, 18 жовтня 2013 року до Державного професійно-технічного навчального закладу "Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти" прибула делегація Шяуляйського центру професійної освіти Литовської Республіки, в складі директора Шяуляйського центру Саулюса Даргужаса, завідуючої відділом торгівлі та бізнесу Ренати Вершинскене, депутата Рамунаса Снарскіса та педагогічних працівників: Чесловаса Абромайтіса, Сандри Камінскене, Ліни Тумавічене, Наталії Гарус, Дангіри Вишняускене.
Метою зустрічі було ознайомлення з інформацією про системи професійної освіти країн, планами їх розвитку, методикою навчання учнів та студентів. Сторони обмінялися знаннями з історії культури та народних традицій держав.

Україна – це унікальна скарбниця української духовності і культури, щедра земля, яка багата на мистецькі і наукові таланти.

Гості відвідали перлину українського мистецтва – с. Петриківка, що є центром Петриківського розпису, нещодавно занесеного до культурного надбання ЮНЕСКО. Петриківський розпис – не просто традиційний живопис, це відображення життя України і можливість відчути душу її народу.

Під час екскурсії Петриківкою наші гості відвідали музей народної творчості, експозиція якого включає безліч шедеврів етнічного живопису – картин, предметів побуту, прикрас.


Також вони побували в майстернях, де змогли не тільки спостерігати за роботою художників, а й власноруч створити картини у петриківському стилі.



Учні Західно-Дніпровського центру професійно-технічної освіти з любов’ю та повагою приймали і частували дорогих гостей.


 Діти були вдягнені в українське вбрання – вишиванки. Гостей зустріли хлібом - сіллю. Провели майстер – класи по приготуванню українського борщу з пампушками, вареників. По закінченню заходу гостям було запропоновано продегустувати страви, які знаходились на столі прикрашеному українськими вишитими рушниками, різноманітними глечиками, тарілочками з українською тематикою.

Наші страви дістали високу оцінку від гостей.


  

Делегація Шяуляйського центру разом з представниками Західно-Дніпровського центру взяла участь у П'ятій Національній виставці – презентації: "Інноватика в сучасній освіті", яка проходила у м. Києві.



(на фото перший з ліва - директор Департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації Олександр Ігоревич Демчик , по центру директор Західно – Дніпровського центру професійно – технічної освіти Циган Віктор Васильович, з права - директор Шяуляйського центру Саулюс Даргужас) 



Співробітництво Оптового и роздрібного секторіального практичного навчального центра м. Шяуляй (Литовська Республіка), з навчальними закладами:

  •  Державний професійно-технічний навчальний заклад «Західно - Дніпровський центр професійно - технічної освіти».
  • «Ялтинське вище професійне училище будівельних і харчових технологій».
  • Державна освітня установа професійної освіти «Російський коледж традиційної культури Санкт-Петербурга».
  • Калінінградська філія державного освітнього закладу вищої професійної освіти «Академія народного господарства при Уряді Російської Федерації».
  • «Ecole de Savignac», Франція.
  • «Bad Hofgastein», Австрія.
  •   «Туристичний коледж» р. Зальцбург, Австрія.

2. Зустріч на литовській землі 

У квітні 2014 року відбулася чергова поїздка учнів та педагогів Західно-Дніпровського та Переяслав-Хмельницького центрів професійно-технічної освіти до Шяуляйського центру професійної освіти Литовської Республіки. Делегація нараховувала 17 чоловік. Нас тепло зустріли та розмістили у гуртожитку закладу. Програма візиту була дуже насиченою та цікавою. У перший день відбулася зустріч з директором центру Саулюсом Даржагусом. Він розповів, що Шяуляйський центр був створений у 2004 році. Заклад об’єднав п’ять професійних шкіл міста, які працюють за 48 програмами професійної освіти. Професійній освіті у Литві останнім часом приділяється велика увага, значні кошти виділяються на модернізацію та обладнання навчальних кабінетів, лабораторій. У країнах Євросоюзу, де постійно змінюються виробничі та сервісні технології, відчувається дефіцит кваліфікованих робітників. Центр отримав від Європейського Союзу допомогу на розвиток у розмірі 5 млн. євро. Учні мають змогу проходити стажування у країнах Європи.



У секторіальному відділі Торгівлі та бізнесу, який очолює доктор соціальних наук Рената Вершинскене навчається 504 учнів за 15 професіями – бармен, офіціант, кондитер, касир, повар, продавець та інші. У нашому навчальному закладі теж є подібні спеціальності - кухар, кондитер, продавець. Тому нашим учням було цікаво дізнатись про особливості навчання з даних професій за кордоном, ознайомитись з матеріальною базою, поспілкуватись з ровесниками. Різні мови не завадили їм потоваришувати та знайти спільні теми для розмови. Розмовляли на російській та англійській мовах, мовою жестів, використовували перекладач на комп’ютері. Усі залишились задоволені зустріччю та зрозуміли, що необхідно краще вивчати англійську мову.

Учні ознайомилися із сучасним обладнанням, яке буде використовуватися в торгівлі м. Шяуляй з 2015 року, взяли участь у проведені уроків – семінарів з економічного аналізу, працювали з операційними системами, використовуючи інтерактивну дошку.









Литовські викладачі провели для нас майстер – класи та практичні заняття з приготування національних литовських страв – цепелін, холодного борщу, торта «Мурашника». Їхні педагоги добре розмовляють російською мовою, тому нам було легко з ними спілкуватися. Нас цікавило все: програмне забезпечення, засоби навчання, методики проведення уроків, соціальне партнерство, проходження виробничої практики, міжнародні зв’язки з країнами Європи.


3. Майстер - клас з приготування литовських цепелін


Така страва з картоплі як "Цепеліни" є вершиною кулінарного мистецтва. Це овальної форми зрази з тертої віджатої сирої картоплі з додаванням вареної. Цепеліни виготовляють із найрізноманітнішими начинками : з м'ясом, сиром, грибами. У Литві організовують навіть "Цепелінові бали", на яких збираються друзі, родичі, щоб разом приготувати, а потім і спробувати цю дуже смачну страву. Це живе дійство біля столу з угощаннями виражає ділення думками, енергією та інформацією.






4. Приготування торта - литовського «Мурашника»



Торт «Мурашник» цікавий не тільки своїми смаковими особливостями, а й формою. Він дійсно нагадує невеликий мурашник.
Ми були у захваті від такого цікавого десерту з незвичайною формою.








5. Звичай писання писанок українцями знають усі
Я писала писаночку
Писала, писала,
Щоби тая писаночка
Славу здобувала.

Коли приходить весна в Україну, пробуджується і воскресає природа, відроджується життя і надходять Великодні свята, сідають люди у своїх оселях біля печей, свічок і беруться за давнє - прадавнє ремесло - розписування писанок. Звичай писання писанок українцями знаний усіма слов'янами, румунами, греками, німцями, литовцями, латишами.



 

Відвідування Шяуляйського центру проходило напередодні Великодніх свят. Учні отримали інформацію про етнічні обряди, Пасхальні ритуали та традиції Литви. Спільно з учнями Шяуляйського центру розфарбовували писанки.

6. Зустріч з мером міста Шяуляй


В рамках робочої програми відбулася зустріч з мером міста Шяуляй Юстинасом Сартаускасом, який розповів про славну історію міста, що входить у четвірку самих великих міст Литви. Місто Шяуляй культурний та науковий центр: є театр, чотири концертні зали, спортивна арена, університет, три колегії, центр професійної освіти. Місто знамените двома кондитерськими фабриками, велосипедним заводом, фабрикою взуття. Мер відмітив, що у них теж є проблеми – безробіття, закриваються школи у зв’язку із демографічною ситуацією. У місті знаходиться військовий аеропорт із військовими літаками НАТО. У зв’язку із подіями в Україні кількість літаків збільшилась з чотирьох до десяти. На закінчення зустрічі мер побажав миру та злагоди Українській державі.






7. Зустріч з Послом

Цікавою і незабутньою була зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Литовській Республіці Валерієм Жовтенко. Він розповів про боротьбу українського народу за незалежність, закликав наших учнів любити Україну, гордитись, що вони українці.


8. Екскурсія на кондитерську фабрику


Ми побували на підприємстві соціального партнера - ЗАТ «РУТА», це найстаріша кондитерська фабрика Литви, яка відкрилась у 1913 році. Потім вона була націоналізована, а у 1993 році будівля та земля знову повернуті її законним власникам, потомкам Антануса Гричавіскуса. Нам не лише провели цікаву екскурсію, розповіли про історію створення шоколаду, який спочатку був рідким і вважався «їжею Богів», а й провели майстер – клас з виготовлення цукерок та надали можливість самим виготовити різноманітні цукерки. Як учні так і дорослі з захопленням та задоволенням виготовляли свої цукерки та прикрашали їх. Усі свої вироби нам дозволили забрати із собою. Кожен привіз додому подарунок зроблений власноруч.





Встановлення рекорду Литви з виготовлення найбільшого Великоднього яйця

Представники Шяуляйського центру професійної освіти встановили п’ять рекордів Литви. Наша делегація була присутня при встановленні п’ятого рекорду з виготовлення найбільшого Великоднього яйця. Виріб зроблено з молочного шоколаду, його вага становить 294 кг 300 гр., товщина стінок – понад 18 см, заповнене кексами, вага яких складає 7 кг.




На фото учні та викладачі Західно – Дніпровського центру професійно – технічної освіти у торговому центрі «Акрополіс» під час встановлення рекорду з виготовлення найбільшого Великоднього яйця, учнями відділу торгівлі та бізнесу Шяуляйського центру професійної освіти Литви.

9. Наш рекорд


Взявши за приклад рекорди наших литовських друзів, ми встановили свій власний рекорд.

Учні Західно-Дніпровського центру, що навчаються за професією "Кухар. Кондитер", встановили рекорд – виготовивши найбільший шніцель України, довжина якого склала 2,01 метра, а ширина – 0,55 метра. При цьому його вага перевищувала 22 кілограми.

На його виготовлення було затрачено майже 28 кілограм свинини, 48 штук яєць, 15 штук жовтків яєць, 14 кілограм цибулі та 3 кілограма борошна. Досягнення зафіксовано та внесено до Книги рекордів України!




Учні закладу особисто презентували виготовлений власноруч найбільший шніцель України. Таке досягнення відбулося не випадково, а завдяки високій активності учнів, колективу центру та його керівництва, їх кропіткій праці над створенням іміджу професійно - технічного закладу, що додає яскравих барв у загальне уявлення про професійно – технічну освіту Дніпропетровщини, престижності робітничих професій.


10. Майстер – клас з приготування цепелінів у майстернях нашого навчального закладу

Повернувшись на Україну наші учні під керівництвом майстра виробничого навчання Гладун Нелі Василівни провели майстер – клас з приготування цепелінів. Цепеліни — улюблена страва у всій Литві. Їх роблять з різними начинками: м'ясо, сир, гриби, шкварки. За рецептом очищену картоплю натерти, віджати. Сік не виливати, почекати поки осяде крохмаль. Варену картоплю роздавити. Сиру, варену картоплю і крохмаль перемішати, посолити. Беремо по 80 г тіста, робимо коржик(на долоні), закладаємо начинку, краї добре притискуємо і формуємо довгастий цепелін. Кидаємо в киплячу посолену воду і варимо 20-25 хвилин.





11. Литовські ЗМІ повідомляють


Про наш візит було надруковано статтю в газеті «Шяуляйський край». Керівник делегації Лінчевська Валентина Миколаївна дала інтерв’ю для газети. Учні поділилися секретами приготування українських страв та рецептом приготування українського борщу з пампушками.





Усім членам нашої делегації були подаровані примірники газети.


12. Висвітлення результатів співпраці в українських ЗМІ


Результати нашої співпраці з литовським навчальним закладом було висвітлено як на паперових носіях, так і в інтренет видяннях та на телебаченні:
  • газета «Жовтоводські вісті» м. Жовті Води;
  • районна газета «Злагода» м. П’ятихатки;
  • обласна газета «Зоря» Дніпропетровської області;
  • журнал «Профтехосвіта» м. Київ.
Про наш візит до Литви були телепередачі на 34 каналі Дніпропетровського обласного телебачення та Жовтоводського телебачення «Степ».


Матеріали про нашу співпрацю були розміщені на сайтах Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Дніпропетровській області http://nmc-pto.dp.ua/ та

Західно-Дніпровським центром професійно - технічної освіти http://gvpl.at.ua/

13. Відгуки членів делегації про поїздку

Учениця Жила Марина так коментує свою поїздку : «За кордоном я була перший раз, тому мені було дуже цікаво побачити, як там живуть наші ровесники, порівняти наші культури цінності. Мені дуже сподобався Шяуляйський центр, обладнання у кабінетах, майстернях. Литовські студенти мають можливість проходити виробничу практику не лише на підприємствах Литви, а й у інших європейських країнах. Я дуже надіюсь, що після вступу України до Європейського Союзу у нас також з’явиться можливість проходити виробничу практику в країнах Європи.»

«Литва це найдавніша держава Східної Балтії у якій вдало поєднуються сучасні досягнення цивілізації, історична та культурна спадщина, стародавні традиції і звичаї. Особливо мене вразив той факт, що старше покоління вільно володіє російською мовою, а молодь це робить з великими труднощами. Мовою спілкування із нашими ровесниками була англійська. Я зрозумів, що для сучасного світу знання англійської мови дуже необхідне. Дуже шкодую, що занадто мало приділяв часу вивченню іноземних мов.», - так розповідає про свої враження учень Горяний Євген.


«У Литві ми зустрічалися з учнями Шяуляйського центру. Поспілкувавшись з ними я зрозумів, що вони мають такі ж інтереси, їх хвилюють такі ж питання дружби, кохання, спілкування з батьками.»,- коментує свою подорож Сохач Юлія.


Гора Марина, майбутній кухар : «Моя участь у міжнародному навчальному семінарі підвищила мою компетентність у національній кухні Литви, підвищила розуміння розвитку економіки, використання сучасних технологій в приготуванні страв. Їхня система навчання відрізняється від нашої оснащенням, співпрацею з іншими навчальними закладами, взаємовідносинами між учнями та викладачами.»


«Мені дуже сподобалась концепція, структура та користь дистанційного навчання, використання електронних платіжних систем для обслуговування клієнтів – зручно при використанні в супермаркетах, в ресторанах, кафе. А ще вони використовують модульну систему у навчальному процесі. Ця система зручна для навчання учнів які тимчасово відсутні на заняттях, які можуть працювати та навчатися одночасно.», - говорить учениця Ярмак Валерія.

Учениця Голубок Анастасія : «Ми спробували литовську кухню, приготували цепеліни. Це великі, зроблені із тертої сирої та товченої вареної картоплі кульки з начинкою з фаршу, які треба варити 30 хвилин та подавати до столу із соусом із смаженої цибулі, кварків та сметани. Інша традиційна страва – холодний буряковий борщ. Повернувшись додому я приготувала ці смачні страви і почастувала ними свою родину. Тепер у меню нашої сім’ї з’явилися страви литовської кухні.»

"Я, Гладун Неля Василівна, майстер виробничого навчання приймала участь у міжнародному семінарі та практичних заняттях з приготування литовських національних страв. Програма візиту була дуже насиченою та пізнавальною. При ознайомлені з системою професіональної освіти мене вразила організація навчання в Литві. Держава приділяє велике значення підготовки кваліфікаційних робочих кадрів. Учбові заклади оснащуються сучасним обладнанням, ученики проходять виробничу практику по всій Європі, це спонукає учнів наполегливо відноситися до навчання.

Також цікаво проводяться уроки, які проходять через систему Інтернету, що дає можливість учням вивчити матеріал, навіть тоді, коли вони були відсутні, а також повторити матеріал в будь який час за бажанням.

Велике враження залишилось від проведених майстер класу з приготування національних литовських страв: цепелін, торту “Мурашник”, холодного литовського борщу. Всі учасники практичних занять з задоволенням готували литовські страви, а потім проводили бракераж страв незнайомої до цього часу литовської кухні.

По приїзду вся делегація с задоволенням поділилась своїм враженнями від поїздки, учасники розповіли цікаві моменти, які їм більше запам’ятались. Після поїздки був проведений тиждень Литви, в рамках якого пройшов майстер клас по приготуванню цепелін, кожний бажаючий мав можливість самому приготувати цепеліни і оцінити смакові властивості литовської страви.

Цей візит багатьох учнів спонукав замислитися над подальшим сумлінним ставленням до навчання, оскільки співпраця з Шяуляйським центром професійної освіти відкриває великі горизонти майбутнього."

14. Висновки


Українська делегація поверталася із Литви, сповнена яскравих вражень від теплоти прийому, гостинності та щирості литовських колег. Цей візит став ще одним кроком до тісного і плідного міжнародного співробітництва.

Економічні та політичні перетворення в сучасній Україні вимагають від системи професійно-технічної освіти визначення основних напрямів розвитку механізмів адаптації в сучасних соціально-економічних умовах, що дає нове бачення ролі професійно-технічної освіти в державній політиці. Зростає необхідність її наукового супроводу, конструктивного використання українського та зарубіжного досвіду, врахування загальносвітових тенденцій розвитку економіки й людських ресурсів.

Результатом плідної співпраці Західно-Дніпровського центру професійно-технічної освіти (Українська Республіка) та Оптового и роздрібного секторіального практичного навчального центру м. Шяуляй (Литовська Республіка) стало: реалізація низки міждержавних візитів учнів, викладачів та фахівців; проведення та участь у семінарах та майстер-класах на базах навчальних закладів; ознайомлення з методикою навчання учнів. Усе це дає можливість розширювати кордони міжнародного співробітництва, підвищувати ефективність співпраці та зміцнювати вже існуючі відносини, а також адаптуватися до європейських та світових стандартів із збереженням кращих досягнень національної освіти.

Плануємо продовжувати практику обмінів між учнями та викладачами, навчального спрямування, щоб учні також мали змогу детальніше ознайомитись із навчальними програмами, змістом, формами навчання, які існують за кордоном.

Литовці патріотичні, гостинні, і, розмовляючи про Україну, вони не стримують сліз; по їхньому телебаченню кілька разів денно транслюють новини, присвячені суто подіям в Україні.

На все життя ми запам’ятаємо, як на прощання наші литовські друзі обіймали нас зі словами: «Тримайтеся, українці, ми з вами, ми про вас думаємо весь час і живемо в очікуванні відновлення миру в Україні».











Немає коментарів:

Дописати коментар